Bezpieczeństwo

Zabezpieczenia antywirusowe

Bardzo ważnym problemem ostatnich dni są wirusy komputerowe i trojany – rozprzestrzeniają się one w błyskawicznym tempie atakując komputery w całym Internecie. Dlatego ważnym problemem jest odpowiednie zabezpieczenie systemu operacyjnego przed takimi atakami. Poniżej przedstawione zostaną podstawowe zasady zabezpieczania komputerów przed atakami wirusów i trojanów.

 

1. Windows Update

Serwis Windows Update (http://windowsupdate.microsoft.com) jest witryną Microsoftu poświęconą poprawkom do systemów operacyjnych serii Windows (95/98/Me/NT/2000/XP/2003).  Na tej stronie można przeskanować komputer pod kątem aktualności posiadanego systemu. Serwis sam rozpoznaje wersję systemu i po skanowaniu proponuje listę poprawek zwiększających bezpieczeństwo systemu. Poprawki te należy zainstalować – robi się to w bardzo łatwy sposób, gdyż serwis cały czas informuje, co należy robić. W związku z tym, że z każdym dniem pojawiają się poprawki, zaleca się korzystanie z Windows Update co najmniej raz w tygodniu. Dla systemów Windows Vista oraz Windows 7 nie ma potrzeby łączenia się z w/w witryną. Systemowy program Windows Update automatycznie pobiera wszystkie potrzebne poprawki dla danego systemu.

2. Spybot – Search & Destroy©®

Ważnym programem jest też Spybot – Search & Destroy©®. Program jest darmowy i można go pobrać ze strony http://www.safer-networking.org/pl/index.html. Program skanuje system operacyjny w poszukiwaniu wszelkich aplikacji, które są szkodliwe (wysyłające gdzieś różne informacje itp). Zaleca się również uaktualnianie raz w tygodniu definicji (jedna z opcji programu), aby być pewnym aktualności programu.

3. Program antywirusowy
Program antywirusowy jest niezbędny w trakcie pracy w sieci Internet. Pozwala on wykryć działające w systemie wirusy, jak również zabezpieczyć system przed zainfekowaniem. Podstawą optymalnego zabezpieczenia jest aktualna baza wirusów – zwykle w tym celu programy same realizują aktualizacje np. raz w tygodniu (jest to do ustawienia w opcjach programu). Popularne programy antywirusowe to np. Avast Antivirus, Kaspersky, NOD32, Norton Antivirus, Panda.
Jeżeli nie mają Państwo programu antywirusowego, to istnieją darmowe wersje testowe programów antywirusowych, które można pobrać z sieci Internet. Takim programem jest np. avast! Free Antivirus, który można pobrać na stronie: http://www.avast.com/pl-pl/free-antivirus-download. Jest to bezpłatna wersja 60-dniowa. Po tym czasie program można bezpłatnie zarejestrować, aby uzyskać roczną licencję na korzystanie z pełnego programu na 1 rok. Rejestracja wymaga podania jedynie swoich danych i adresu e-mail. Nie są wysyłane żadne reklamy. Dane podaje się tylko dla celów rejestracji. Po roku rejestrację można ponowić.

Doraźnie można przeskanować system za pomocą dostępnych w sieci skanerów online.

4. Ustawienia systemu operacyjnego
Ważną kwestią bezpieczeństwa są również ustawienia samego systemu operacyjnego. Należy zwłaszcza uważać tutaj na ustawienia katalogów udostępnianych – nie mogą być udostępnione z prawami do zapisu. Ważne jest również zabezpieczenie w systemach Win NT/2000/XP/2003/Vista/7 każdego konta hasłem, a w szczególności konta użytkownika Administrator jeśli takie jest aktywne. Dodatkowo należy uważać na ustawienia przeglądarek internetowych (główne Internet Explorera). Zwykle do wyboru są tam poziomy bezpieczeństwa. Należy uważać zwłaszcza na opcje dotyczące ActiveX – nie powinny być instalowane automatycznie, a zawsze przed instalacją powinna być ona potwierdzona przez użytkownika.

5. Firewall
Firewall jest to program, który blokuje dostęp do komputera na określonych w jego konfiguracji zasadach. Poprawna konfiguracja firewalla powinna zapewnić bezpieczeństwo przed wszelkimi zagrożeniami pochodzącymi z sieci Internet.
Rozwiązania tego nie polecamy dla mniej doświadczonych użytkowników komputera i sieci, gdyż może przysporzyć im więcej problemów niż korzyści. W systemach Windows XP SP3, 2003, Vista oraz 7 domyślnie jest włączona usługa typu firewall: Zapora systemu Windows. Nie należy jej nigdy wyłączać! Niekiedy jej rolę przejmują systemy firewall w specjalizowanych pakietach firewall lub w pakietach Internet Suite/Security znanych producentów programów antywirusowych. Tych firewalli także nie należy wyłączać!
Uwaga: Niepoprawne skonfigurowanie firewalla może spowodować, że program źle zinterpretuje komunikację z innymi komputerami w sieci i odetnie dostęp do Internetu dla komputera, na którym zostanie uruchomiony!!!

6. Ostrożność
To uwaga do mniej doświadczonych użytkowników. Wielokrotnie komputer jest zarażany wirusem na życzenie użytkownika – wiele stron zawiera pułapki w postaci programów, który chce zainstalować. Po kliknięciu na okienku „Tak” prrogam instaluje się w komputerze klienta, a później bez wiedzy użytkownika uruchamia się powodując różne skutki (od prób zarażenia innych komputerów do skasowania ważnych plików). Należy po prostu uważać, co się instaluje w systemie operacyjnym (zwłaszcza poprzez WWW), zwracać uwagę na certyfikaty i treść strony, którą się ogląda (jeżeli jest to strona o tematyce erotycznej, to na 99% program, które chce nam zainstalować jest niebezpieczny). Trzeba również uważać na pocztę elektroniczną, zwłaszcza od nieznanych adresatów i zawierającą załączniki (często dołączone bez wiedzy nadawcy).

7. Źródła informacji
Poniżej przedstawione adresy zawierają ważne informacje na temat bezpieczeństwa systemów:
http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Understanding-security-and-safe-computing

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/bezpieczenstwo.aspx

http://www.cert.pl/

http://www.viruslist.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Bezpieczeństwo_komputerowe

Innym źródłem informacji są grupy dyskusyjne, a w szczególności:
pl.comp.os.ms-windows.win9x
pl.comp.os.ms-windows.winnt
pl.comp.security